Menu

Home Page / Blog

Geleneksel Sanatlar
Test 07 September 2020
Editör

Geleneksel Sanatlar

Türkiye Tasarım Vakfı, tasarım ve tasarımla ilgili farklı konuları gündeme getirmek için takipçileriyle her hafta Instagram hesabı üzerinden testler paylaşıyor. 1 Eylül’deki testte "Geleneksel Sanatlar" konusu ele alındı.

Geleneksel Sanatlar Testi

1) 2016’da UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınan; doğal malzemelerin karıştırılıp hamur haline getirildikten sonra hamurun üzerine renk kompozisyonları ile inançları simgeleyen geometrik şekiller veya bitkisel motiflerle süslendiği geleneksel sanat dalı hangisidir?

a) Kakmacılık
b) Nakkaşlık
c) Çinicilik

2) Trepō ismini verdiği projede seramiklerin üzerine dijital desenler çizerek kapların çömlekçi çarkında döndürüldüğünde hareketlenmesini sağlayan seramik sanatçısının adı nedir?

a) Kenny Sing
b) Katy Stubbs
c) Jess Riva Cooper

3)Minyatür sanatçısı ve mimar Nusret Çolpan’ın minyatürüne konu olan, İstanbul’un Ayakapı semtinde yer alan dinî yapının ismi nedir?

a) Mısmarcı Sucaattin Camii
b) Gül Camii
c) Yavuz Sultan Selim Camii

4) Günümüz dünyasına mesaj vermek için geleneksel Çin el sanatlarını ve porselenleri kullanan, Sunflower Seeds, Dropping a Han Dynasty urn gibi dünya çapında ünlü çalışmaları olan sanatçı kimdir?

a) Ai Weiwei
b) Yayoi Kusama
c) Cai Guo-Qiang

5) Kırılan porselen ve çömleklerin “hasarı olduğu gibi kabul etme” düşüncesiyle altın tozuyla karıştırılmış özel bir lake tekniğiyle tamir edildiği Japon sanatının adı nedir?

a) Tsutsumu
b) Kabuki
c) Kintsugi

6) Kağıt bezeme sanatlarının bir çeşidi olan ebru sanatında klasik anlayışa bağlı kalan ve ebru çeşitlerine papatyayı kazandıran ebru ve cilt sanatçısı kimdir?

a) Necmeddin Okyay
b) Mustafa Düzgünman
c) Niyazi Sayın

7) Japon mağaza zinciri Nakagawa Masashichi Shoten’in 300. yıl dönümüne özel, geleneksel Japon sanatlarını yansıtan detaylarla (şanslı kedi, paten üzerinde balina ve geyik) yeniden tasalanan oyunun ismi nedir?
a) Monopoly
b) Jenga
c) UNO

8) Farklı klasik hatlar üzerine çalışmalar yapan ve bu teknikleri aldığı mimarlık eğitimiyle yeniden yorumlayarak modern hat çalışmaları ortaya koyan hattat ve mimar kimdir?

a) Ali Toy
b) Ali Alparslan
c) Hasan Çelebi

Konu İle İlgili Kaynak Önerilerimiz

1. Traditional Japanese Arts and Culture, Stephen Addiss
2. İslam Sanatı ve Mimarlığı, Robert Hillenbrand
3. Chinese Art: A Guide to Motifs and Visual Imagery, Patricia Bjaaland Welch

Ayrıca zoetrop seramik kapların anlatıldığı “Trepo” başlıklı videoyu iskele.co’dan izleyebilirsiniz.

Geleneksel Sanatların Günümüze Yansımalarından Örnekler

Görsel Kaynakları

Dinosaur
Eggshells
Spiral Atomic
ASA·CHA-I
İsimsiz
Miniature of Mostar
Radiates a Light
Tokat Motifli Masa Örtüsü
Giant Sea Urchin
İznik Tiles Pitcher
Benim İstanbul’um
Kapalı Çarşı
Black Jaguar
Ankara Anafartalar Çarşısı Seramik Pano
Hüsn-i Hat
Passionate
Spirit of the Coolabah Tree
Şahlanış


Sanat     Geleneksel Sanat 

Similar Posts

Yeniden İşlevlendirme
Editör Test
Yeniden İşlevlendirme

Türkiye Tasarım Vakfı, tasarım ve tasarımla ilgili farklı konuları gündeme getirmek için takipçileriyle her hafta Instagram hesabı üzerinden testler paylaşıyor. 23 Mart'taki testte “Yeniden İşlevlendirme” konusu ele alındı.

Read more
Kitap Tasarımı
Editör Test
Kitap Tasarımı

Türkiye Tasarım Vakfı, tasarım ve tasarımla ilgili farklı konuları gündeme getirmek için takipçileriyle her hafta Instagram hesabı üzerinden testler paylaşıyor. 16 Mart'taki testte “Kitap Tasarımı” konusu ele alındı.

Read more
Doğal Taş
Editör Test
Doğal Taş

Türkiye Tasarım Vakfı, tasarım ve tasarımla ilgili farklı konuları gündeme getirmek için takipçileriyle her hafta Instagram hesabı üzerinden testler paylaşıyor. 9 Mart'taki testte “Doğal Taş” konusu ele alındı.

Read more
Share
TR