Menu

Home Page / Events

Artakalan
Artakalan
Gökçe Genç & Erman Yılmaz Informal Project
13 January Thursday
Kuzguncuk İskelesi
About Event

18.45 Konuşmaları | Artakalan • Fy-Shan Glass Studio’nun kurucusu cam sanatçısı Felekşan Onar’ın kendi cam üretim pratiğinden sürdürülebilir bir modele dönüştürdüğü ve imalat süreçlerinden geriye kalan cam parçalarını değerlendirdiği tasarımları Artakalan ismiyle sergilendi. Atık olarak gözden çıkarılmış parçaların, en az ürüne dönüşen kadar değerli ve biricik olduğunu anlatmaya çalışan Onar’ın çalışma pratiklerinden ve sergideki işlerinden bahsedeceği ‘’Artakalan’’ isimli söyleşi 17 Mart 2022 Perşembe günü 18.45’de İskele’de!

Felekşan Onar

Onar, cam işçiliği dünyasına özel bir atölyede başladı ve ardından İstanbul'da Cam Ocağı'nda geleneksel cam yapımı konusunda resmi eğitim aldı. 2003 yılında kendi atölyesi Fy-Shan Glass Studio'yu kurdu ve o zamandan beri sanatçı, tarihsel işçilik, modern tasarım ve çağdaş sanat arasında sorunsuz bir şekilde hareket ederek pratiğini genişletti. Çok çeşitli cam yapım teknikleri, eritme ve çökeltme, fırın döküm, alevle işleme, eritme ve sıcak şekillendirme, üfleme ve soğuk işlemeyi kapsayan cam atölyesi, dildeki muazzam potansiyeli ortaya çıkaran bir teknik beceri ve deney yeridir.
Felekşan Onar Türkiye'de doğup büyümüştür. Lisans eğitimini Cornell Üniversitesi'nde ekonomi ve müzik tarihi alanında, yüksek lisans eğitimini Harvard Business School'da tamamladı. İstanbul'un tarihi merkezindeki Pera atölyesinde, Berlin ve Murano'da çalışıyor.

None
Share
TR