Menu

Home Page / Events

İzmir Çocukluğu, Şeyler Üzerine Düşünüyoruz

İzmir Çocukluğu, Şeyler Üzerine Düşünüyoruz
İzmir Çocukluğu, Şeyler Üzerine Düşünüyoruz
Melek Aksoy & Sinan Logie
23 March Wednesday
Kuzguncuk İskelesi
About Event

Kütüphane Buluşmaları | İzmir Çocukluğu, Şeyler Üzerine Düşünüyoruz • Serhan Ada’nın iki kitabı üzerinden Bilge Bal ile çeşitli üretim ve diyalogları konuşacakları Kütüphane Buluşmaları 18 Mayıs Çarşamba günü 18.00’de İskele Tasarım Kütüphanesi’nde!

İzmir Çocukluğu, Bilge Bal’ın Serhan Ada ile okur-yazar söyleşisi. Söyleşiyi Ada’nın iki kitabı çerçeveliyor: Dökmeden Sayılan Zaman (İstanbul: Everest Yayınları, 2020) ve Geçen Yüzyılın Ortasında Çocukluk Nesneleri (İstanbul: Everest Yayınları, 2019). Ancak Ada ve Bal’ın aralarındaki diyalog, bu çerçevenin sınırlarını aşıyor, henüz örtük ya da sessiz olan başka potansiyel ilişkileri açığa çıkarmanın ortamını yaratıyor.

Birlikte, konuşarak şeyler üzerine düşünüyorlar: “Apartıman kuytusundan bisiklet tamircisinin nikelajına, harita metot defterinden radyo düğmesine düşüne-taşına, patrondan sapana, lüks lambasından betonyere sindire-alışa; karton ayakkabı kutusu gibi daha alırken atılacağı belli fakat alışıp farkında olmadan bile-isteye kullandığımız şeyler birleştiriyor bizi; kentten berber perdesi boncuğuna insan yapımı nesnelerin kurmaca ve/ya yaratıcı üretimi. Dökmeden Sayılan Zaman ve Geçen Yüzyılın Ortasında Çocukluk Nesneleri, başlangıcın anlatısal girişi.”

Serhan Ada ve Bilge Bal, masaya konanlardan ve/ya masada arda kalanlardan Ada’ya ait çok-katmanlı, otobiyografik özelliği olan bir topografyadan bahsediyorlar ve o topografyada birlikte bir gezintiye çıkıyorlar. Yazmaya dair, kente dair, nesnelere dair ve masaya dair…

None
Share
TR