Menu

Home Page / Events

Arka Kapı
Arka Kapı
Mehmet Kütükçüoğlu
18 March Saturday
Kuzguncuk İskelesi
About Event

Şehir Konuşmaları | Arka Kapı • Şehir Konuşmaları serisinin bu ayki konuğu Mimar Mehmet Kütükçüoğlu. Tarihi Kara Surları’nın tanımladığı sınır bölgede, şehrin arka kapısına yerleşen Basketbol Gelişim Merkezi projesinin, mekansal pratiklerden referanslarla ele alınacağı konuşma 18 Mart Cumartesi günü 14.00’te İskele’de!

Mehmet Kütükçüoğlu, 1967 yılında İsviçre'nin Brugg kentinde doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi'nden 1989 yılında mezun oldu. Aynı yıl İsviçre'de başladığı lisansüstü çalışmalarını 1992 yılında Los Angeles'taki Sci-Arch Mimarlık Okulu'nda tamamladı.1996'da Türkiye'ye dönmeden önce İsviçre ve Amerika'da Calatrava, Gehry, Johnson & Favaro gibi mimarlarla çalıştı. 1996 yılında Kerem Yazgan ile beraber Ankara’da Teğet Mimarlık’ı kurdu. Ofis 2000 yılında İstanbul’a taşındı. O zamandan bu yana ortağı Ertuğ Uçar ile birlikte mimari ve kentsel tasarım üzerine geniş bir ölçekte proje ve araştırmalar yapıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok ödül alan projelerinden başlıcaları Yapı Kredi Kültür Sanat Binası, İstanbul Deniz Müzesi, 35. Sokak, Yapı Kredi Akademi Binası, Konya Yaşam Merkezi ve İzmir Opera Binası.

Profesyonel faaliyetlerinin yanı sıra SCI-ARC, ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Politecnico di Milano’da lisans ve yüksek lisans derslerinde stüdyo yürütücülüğü ve danışmanlık yapıyor. Kütükçüoğlu’nun şehir ve mimarlık üzerine yayınlanmış pek çok makalesi de bulunuyor.

None
Share
TR