Menu

Home Page / Blog

Biogarmentry
Madde - 1: Araştırma 27 August 2020
Editör

Biogarmentry

Madde - 1 malzeme atölyemizde yeni çalışmaları, malzemeleri ve ürünleri araştırıp öğrenmeye devam ediyoruz.

Bu hafta, klasikleşmiş tekstil anlayışını değiştirerek modanın sürdürülebilir olması üzerine çalışan
Roya Aghighi’nin algleri kullanarak tasarladığı ürünü inceledik. Biogarmentry adı verilen çalışma University of British Colombia ve Emily Carr University iş birliğinde gerçekleştiriliyor. Ekip, tasarımın canlılarla olan ilişkimizde nasıl bir yere sahip olması gerektiğini araştırmanın yanısıra modanın geleceği için doğanın ve biyolojinin olanaklarını da kullanıyor. Biogarmentry ürünlerinin kumaşı, tek hücreli yeşil alg türü olan chlamydomonas reinhardtiinin nano polimerlerle birlikte kullanılması sonucu üretiliyor. Karbondioksiti oksijene çeviren alglerin kullanılması sayesinde bitkiler gibi fotosentez yapan, ketene benzeyen ve hafif dokusu olan bir kumaş elde ediliyor. Proje, aynı zamanda, 2019’da sürdürülebilir tasarım kategorisinde Dezeen Design Awards’a aday gösterildi.

Biogarmentry


Moda     Sürdürülebilir Tasarım

Similar Posts

Ohmie
Ohmie

Milano merkezli Krill Design’ın portakal kabuklarını ve organik ev atıklarını kullanarak tasarladıkları lambaları sizin için araştırdık.

Read more
Notpla Paper
Notpla Paper

Bu hafta, Notpla’nın kendi üretim süreçlerinden arta kalan deniz yosunlarını kullanarak ürettiği kağıtları sizin için araştırdık.

Read more
Xufa Proceso
Xufa Proceso

Bu hafta, Sarah Viguer'nin chufa kullanarak ürettiği materyal üzerine yapılan araştırma çalışmasını inceledik.

Read more
Share
TR