Menu

Home Page / Blog

Xufa Proceso
Madde - 1 24 December 2020
Editör

Xufa Proceso

Madde - 1 malzeme atölyemizde yeni çalışmaları, malzemeleri ve ürünleri araştırıp öğrenmeye devam ediyoruz.

Bu hafta, Sarah Viguer'nin yer bademi kullanarak ürettiği materyal üzerine yapılan araştırma çalışmasını inceledik. Bir Valensiya bitkisi olan yer bademi (chufa)orxata (sütlü içecek) yapmak için ezildikten sonra ortaya çıkan önemli miktardaki atık genellikle gübre olarak kullanılmak üzere tarlalarda bırakılmaktadır.

Designwanted

Proje kapsamında, ortaya çıkan atığın bir kısmının sürdürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir bir özelliğe sahip olduğu üretim süreci yoluyla ürün tasarımı için kullanması hedefleniyor.

Yer bademi, kağıt yapımı teknikleri başta olmak üzere farklı yöntemler kullanılarak yeni bir materyale dönüştürülüyor. Birbirinden farklı renk ve dokuya sahip objeler tasarlanıyor.

Designwanted 

Viguer, yerel çiftçilerle ortaklık kurarak projenin Valensiya mirasının geri kazanılmasında önemli bir rol oynayacağına ve bölgeye ekonomik anlamda olumlu katkısı olacağına inanıyor.

Tasarımcı, "Araştırmalarım, çocukluğumun önemli parçalarından horchata adı verilen lezzetli bitkisel süt elde etmek için preslenen yer bademine kadar gittiği için gerçek oldu." diyerek projenin çocukluk anılarından yola çıkmasının ilerlemesinde önemli bir etken olduğunu belirtiyor.

Designwanted

Kaynak: Designwanted

Similar Posts

Salts
Editör Madde - 1
Salts

Bu hafta, Erez Nevi Pana'nın tuz ve toprak kullanarak tasarladığı vegan mobilyaları inceledik.

Read more
Mylo
Editör Madde - 1
Mylo

Bu hafta, Bolt Threads'ın miselyum kullanarak geliştirdiği hayvan derisi görünümüne sahip Mylo'yu inceledik.

Read more
Totomoxtle
Editör Madde - 1
Totomoxtle

Bu hafta, Meksikalı Tasarımcı Fernando Laposse’un mısır kabuklarını kullanarak geliştirdiği kaplama malzemesi Totomoxtle’ı inceledik.

Read more
Share
TR