Menu

Home Page / Blog

How Do You Like Your Eggs?
Madde - 1: Araştırma 15 October 2020
Editör

How Do You Like Your Eggs?

Madde - 1 malzeme atölyemizde yeni çalışmaları, malzemeleri ve ürünleri araştırıp öğrenmeye devam ediyoruz.


Bu hafta, Alman tasarımcı Basse Stittgen’in tarihi geçmiş yumurtaları kullanarak tasarladığı mutfak eşyalarını inceledik. Stittgen, How Do You Like Your Eggs? adlı projesiyle atık yiyecekler gibi sıradan öğelerin "olağanüstü maddiliğini" keşfetmeyi hedefliyor.


Yılda ortalama 1,1 trilyon yumurta üretiliyor ve kırılgan kabuğuyla raf ömrü kısa olan yumurtalar da dahil olmak üzere, gıdanın üçte biri kayboluyor veya boşa gidiyor. Tasarımcı bu projesiyle küresel gıda atığı ve tüketim sorununa yeni bir bakış açısı getiriyor. 


Dezeen

Öncelikle fırınlarda kalan yumurtaları çatlamadan toplanır, yumurta beyazları kurutulur ve toz haline getirilir. Ayrıca yumurta kabukları küçük parçalara bölünür. Ardından bu iki malzeme karıştırılarak alüminyum bir kalıba yerleştirilir ve ısı ile preslenir. Bu işlem, yumurta beyazlarında bulunan albümin proteininin ısı ve basınç altında polimerler oluşturmasına neden olur, böylece herhangi bir ek yumuşatıcı olmadan protein bazlı bir biyopolimerin üretimi sağlanır.

Üretim şeklinden dolayı altın renginde ve her birinin deseni birbirinden farklı olan mutfak eşyaları tasarlanmış olur.

Dezeen

Sürdürülebilir malzemelerin geliştirilmesini iklim değişikliğini hafifletmede önemli bulan Stittgen, esas ele alınması gereken konunun üreticilerin ve tüketicilerin tüketim davranışları olduğunu savunuyor. "Örneğin mısır nişastasından yapılan polilaktik asit (PLA) üretimi, fosil yakıt bazlı plastiklerin yerini alacak bir noktaya kadar ölçeklendirilseydi, o zaman PLA üretimi kendi başına büyük bir çevresel sorun haline gelirdi." diyerek görüşlerini açıklıyor. 

Tasarımcı, plastiklerin yerini almak için yerine kaynakların- özellikle yiyeceklerin- değerli olduğunu ve tıpkı yumurtalar gibi "büyük bir özenle kullanılması" gerektiğini hatırlatmak amacıyla yola çıkıyor.

Kaynak: Dezeen


Sürdürülebilir Tasarım
Similar Posts

Ohmie
Ohmie

Milano merkezli Krill Design’ın portakal kabuklarını ve organik ev atıklarını kullanarak tasarladıkları lambaları sizin için araştırdık.

Read more
Notpla Paper
Notpla Paper

Bu hafta, Notpla’nın kendi üretim süreçlerinden arta kalan deniz yosunlarını kullanarak ürettiği kağıtları sizin için araştırdık.

Read more
Xufa Proceso
Xufa Proceso

Bu hafta, Sarah Viguer'nin chufa kullanarak ürettiği materyal üzerine yapılan araştırma çalışmasını inceledik.

Read more
Share
TR