Menu

Home Page / Blog

Totomoxtle
Madde - 1 12 November 2020
Editör

Totomoxtle

Madde - 1 malzeme atölyemizde yeni çalışmaları, malzemeleri ve ürünleri araştırıp öğrenmeye devam ediyoruz.

Bu hafta, Meksikalı Tasarımcı Fernando Laposse’un mısır kabuklarını kullanarak geliştirdiği kaplama malzemesi Totomoxtle’ı inceledik.

Proje, Meksika'nın güneybatı Puebla eyaletindeki Tonahuixtla köyünde yetiştirilen ve yeni üretim teknikleri ile birlikte üretimi azalan mısırların hem yeniden popüler hale gelmesini hem de mısırlardan çıkarılan kabukların kullanılmasını amaçlıyor.

Dezeen

2016'dan beri oradan bir grup aileyle çalışan Laposse, dünyanın en büyük mısır tohumu bankası olan CIMMYT'nin desteğiyle köye yerli tohumları yeniden tanıtıyor ve çiftçiler geleneksel tarıma geri dönüyor. Hasattan toplanan mısırlar bir grup kadın tarafından kolçanından ayrılıyor ve ütülendikten sonra bir yüzey üstünde birleştiriliyor. Beyazdan kahverengiye geniş bir renk skalasına sahip olan yüzey kaplaması parçalara ayrılıyor ve elde edilen parçaların lazer yardımıyla farklı şekillerde kenetlenmesi sağlanıyor.

Dezeen

Fernando Laposse “Projenin bir kısmı, şimdi birkaç on yıl içinde yok olan ancak çeşitliliğin sağlanması binlerce yıl süren seçici yetiştiriciliği ne kadar hızlı kaybettiğimiz konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.” diyerek projeyi anlatıyor. Aynı zamanda çiftçilerle birlikte çalışarak 50 yıl öncesinden kalan ve son yıllarda neredeyse unutulan tohumları başarıyla tanıttıklarını aktarıyor.

Dezeen

Kaplama malzemesine dönüştürülen mısır kabukları köyde ihtiyaç duyulan istihdam yaratılıyor. Totomoxtle duvarlarda dekoratif amaçlı kullanılabileceği gibi mobilya, lamba, vazo gibi ürünlerin tasarımında da kullanılabiliyor.

Dezeen

Materyal, 2019 yılında Londra'daki V&A Müzesi’nde komposttan tabağa gıdanın geleceğine odaklanan Food: Bigger than the Plate sergisinde yer aldı.

Kaynak: Dezeen 

Sürdürülebilir


Similar Posts

Xufa Proceso
Editör Madde - 1
Xufa Proceso

Bu hafta, Sarah Viguer'nin chufa kullanarak ürettiği materyal üzerine yapılan araştırma çalışmasını inceledik.

Read more
Salts
Editör Madde - 1
Salts

Bu hafta, Erez Nevi Pana'nın tuz ve toprak kullanarak tasarladığı vegan mobilyaları inceledik.

Read more
Sürdürülebilir Tasarım
Editör Test
Sürdürülebilir Tasarım

Türkiye Tasarım Vakfı, tasarım ve tasarımla ilgili farklı konuları gündeme getirmek için takipçileriyle her hafta Instagram hesabı üzerinden testler paylaşıyor. 24 Kasım'daki testte “Sürdürülebilir Tasarım” konusu ele alındı.

Read more
Share
TR